Aktualności

Co tak naprawdę robi adwokat?

Adwokat to jeden z zawodów, który uchodzi w przestrzeni publicznej za jeden z bardziej prestiżowych. Jednak przygotowanie się do wykonywania tego rodzaju zawodu wymaga nie tylko ogromnego nakładu pracy, ale również pewnych predyspozycji. Obecnie różnych zawodów, jakie związane są bezpośrednio z prawem, jest tak dużo, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, czym konkretnie zajmuje się osoba, która piastuje ten zawód. Czym się konkretnie zajmuje prawnik?

Adwokat to przede wszystkim specjalista z konkretnej dziedziny prawa, która posiada kierunkowe wykształcenie prawnicze wraz z ukończoną aplikacją adwokacką. Może poszczycić się zdanym egzaminem, który uprawnia go do wykonywania zawodu. Najogólniej rzecz ujmując, prawnik zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej dla ludzi. Jednak czym dokładnie?

Adwokat – kim jest i czym się zajmuje?

Potocznie adwokat nazywany jest również mecenasem. Tego rodzaju nazewnictwo funkcjonuje przede wszystkim jako zwrot grzecznościowy w sytuacjach, kiedy bezpośrednio zwracamy się do osoby prawnika lub w oficjalnych pismach. Prawnik, to także osoba, która musi doskonale znać przepisy, a tym samym potrafić zastosować ich wykładnie w realnych sprawach.

Niemniej adwokat to najniższy stopień zawodowy, jeżeli zestawi się go z innymi rodzajami zawodów prawniczych, których obecnie jest bardzo wiele. Należą do nich sędzia, komornik lub prokurator. Jednak czym konkretnie zajmuje się prawnik?

·     sporządzanie opinii prawnych,

·     udzielanie pomocy prawnej,

·     opracowywanie skutecznych projektów aktów prawnych,

·     występowanie przed urzędami i sądami,

·     tworzenie umów i wielu innych domów, które posiadają charakter prawny.

Większość osób posiadające wykształcenie prawnicze decyduje się na otworzenie własnych kancelarii. Renoma, a także opinie środowiska w bardzo mocnym, a w zasadzie największym stopniu warunkują, to czy dany adwokat cieszy się zaufaniem publicznym. Warto tutaj zaznaczyć, że wszelkie nieetyczne zachowania ze strony adwokata mogą nieść dla niego bardzo negatywne konsekwencje.

Jak zostać adwokatem?

Zawód prawnika to jeden z tych elitarnych zawodów, o których marzy bardzo duża ilość osób. Jednak jak można się domyśleć, zostanie adwokatem, wcale nie należy do najprostszych zadań. Najlepsi prawnicy swoje zachowania do zawodu zazwyczaj zaczynają już w szkole średniej. Tym samym pierwszym krokiem w kierunku zawodu mecenasa jest bardzo dobre zdanie egzaminu maturalnego.

Z kolei późniejsze egzaminy na studiach, które czekają początkujących adeptów prawa, także nie należą do najłatwiejszych. Wymagają ogromnych nakładów pracy, a także poświęcenia się bez reszty nauce. Także obronienie pracy magisterskiej, to nie koniec drogi, a zaledwie początek – jeszcze trudniejszego etapu, jakim jest aplikacja prawnicza.

Aplikacja prawnicza

Na drodze do zostania wziętym prawnikiem aplikacja to kolejny krok, który należy wykonać po ukończeniu studiów wyższych. W obecnych realiach dostanie się na aplikacje, szczególnie do renomowanych miejsc, także nie jest prostym zadaniem. Sama aplikacja trwa kolejne trzy lata, a egzamin końcowy składa się z zestawu 150 pytań jednokrotnego wyboru, gdzie minimalna liczba punktów do zdobycia to 100. Zakres egzaminu jest bardzo szeroki, co także wpływa na poziom jego trudności. Niemniej ukończenie aplikacji to jedyna droga, która pozwala młodemu adwokatowi na pracę w konkretnym segmencie prawa.

Dobry adwokat – jakie powinien mieć cechy?

Prawnik, który cieszy się na rynku zaufaniem klientów oraz pozytywną reputacją, to najczęściej osoba, która może poszczycić się wieloma sukcesami. Jednak co konkretnie cechuje dobrego adwokata?

Przede wszystkim jest to osoba, która musi być gotowa na nieustanne przyswajanie nowej wiedzy w zakresie zmieniającego się prawa. Zatem nie można powiedzieć, że zawód prawnika to jeden z tych, w których przez lata dzieje się to samo, a przepisy prawne nie ulegają zmianom. Wręcz przeciwnie, dobry prawnik na bieżąco śledzi zachodzące zmiany, aby na bieżąco aktualizować swoją wiedzę.

Tym samym każdy dobry adwokat będzie charakteryzował się poza ogromną (aktualną wiedzą), także dużym profesjonalizmem. Dodatkowo w pracy z klientami każdy prawnik musi wykazywać się ponadprzeciętną lojalnością oraz dyskrecją. Bez tego niemożliwe będzie pozyskiwania zaufania klientów. Ponadto niezwykle potrzebną cechą będzie także empatia, komunikatywność, a także otwartość w codziennych relacjach z innymi ludźmi.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.